Jak założyć Profil Zaufany? I co to jest ePUAP?
Profil Zaufany pozwala na załatwienie wielu różnych spraw urzędowych online, bez potrzeby podróży do urzędu. Od nas dowiesz się jak go założyć, jak działa i czym różnią się Profil Zaufany i podpis elektroniczny.
Co to jest Profil Zaufany?
Profil Zaufany pozwala na podpisywanie i elektroniczną wysyłkę pism do urzędu miasta, urzędu skarbowego, ZUS czy innych podmiotów. Można także używać go do logowania się np. do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (na ceidg.gov.pl). Służy jest identyfikacja obywatela w komunikacji elektronicznej.
Jeden profil pozwala na użytkowanie platform ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), PUA (Platforma Usług Administracyjnych), CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) i innych platform służących do komunikacji między obywatelem a organami państwa. W praktyce daje szereg możliwości – można z jego użyciem wysłać wniosek do GIODO, wystąpić o rejestrację działalności gospodarczej, wymienić dowód osobisty, dopisać się do listy wyborców, czy uzyskać potwierdzenie niezalegania z podatkami.
Jak założyć Profil Zaufany
Profil Zaufany można założyć bezpośrednio na platformie ePUAP, po czym potwierdzić go fizycznie z dowodem lub innym prawnym dokumentem. Punkty potwierdzające profil zaufany to na przykład urzędy ZUS, Urzędy Gmin czy Urzędy Marszałkowskie.
Profil Zaufany założyć można także na Envelo – cyfrowej platformie Poczty Polskiej. Wystarczy założyć konto Envelo, zarejestrować się, a następnie pójść na pocztę z dowodem osobistym lub paszportem, aby potwierdzić swoje dane i założyć Konto Zaufane. Później można jednym kliknięciem aktywować Profil Zaufany i logować się za jego pomocą na ePUAP i innych platformach. Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne.
Zobacz cennik innych usług Poczty Polskiej.
Jak działa podpis elektroniczny? Czym różni się od Profilu Zaufanego?
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest usługą płatną. Podpis elektroniczny jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym. Taki podpis niezbędny jest np. przy składaniu wniosków do KRS, odwołań w zamówieniach publicznych, niektórych wniosków w ZUS czy podpisywania umów. Do złożenia podpisu elektronicznego potrzebne jest urządzenie do jego składania. Może być on stosowany także np. przy podpisywaniu umów. Jednak do urzędowej komunikacji wystarczy w większości wypadków Profil Zaufany.


Komentarze
1 KomentarzJak odbierać listy tradycyjne przez internet? | Jak Wysłać
gru 20, 2017[…] swoją tożsamość (pamiętaj, że po potwierdzeniu tożsamości w placówce, na platformie Envelo założyć możesz również Profil Zaufany). Po uwierzytelnieniu konta, wirtualną skrzynkę założysz już […]