4.5/5 - (2 votes)

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, aby posiadać własną stronę internetową? A możesz masz firmę, np. rodzinny biznes i taka strona mogłaby Ci pomóc w jej rozwoju? Co zatem sprawia, że nadal jej nie masz? Może obawiasz się, że jest to bardzo kosztowna i skomplikowana inwestycja? Nic z tych rzeczy. Na co dzień tworzymy strony internetowe żywiec, dlatego też chętnie podzielimy się z czytelnikami kilkoma argumentami, dlaczego warto posiadać własną stronę www. Zapraszamy do lektury.

Co sprawia, że warto posiadać własną stronę internetową?

Oto 5 głównych korzyści, jakie płyną z posiadania własnej witryny internetowej:

– budowa świadomości marki czy to osobistej, czy firmy – jeśli jesteś specjalistą w jakieś dziedzinie, warto pokazać się światu za sprawą własnej strony internetowej, na której możesz dzielić się wiedzą na dany temat.
W przypadku firmy, sklepu będzie do doskonałe miejsce do pokazania klientom co robimy i co oferujemy.
– prezentacja oferty – własna strona www pozwala na pokazanie swojej oferty w atrakcyjny i profesjonalny sposób. Możemy użyć tekstów, grafik, wideo, plików do pobrania i innych materiałów, które przekonają klientów do skorzystania z naszych usług lub produktów.
– pozyskiwanie klientów – ktoś kto odwiedzi daną stronę raz czy dwa, będzie o wiele bardziej skłonny kupić coś na niej wiedząc co oferuje.
– własność i pełna kontrola – strona internetowa to nasza własność, nad którą mamy pełną kontrolę. Nie jesteśmy zależni od zasad i ograniczeń np. platform mediów społecznościowych. Wszystko, co zamieszczamy na naszej stronie może być w 100% takie jak sobie wymyślimy.
– budowanie zaangażowania i lojalności z klientami – własna witryna to także sposób na utrzymywanie kontaktu i relacji z Twoimi klientami. Możesz udostępniać na niej telefon, adres e-mail, formularz kontaktowy, ankiety, linki do portali społecznościowych itd.
Tworząc strony internetowe żywiec często przypominamy o tych zasadach potencjalnym klientom, którzy mają prawo nie wiedzieć do końca, po co im strona internetowa.

Dlaczego social media nie są w stanie zastąpić własnej strony internetowej?

To często pojawiające się pytanie: po co mi strona www skoro jest Facebook, Instagram czy inny portal społecznościowy? Odpowiedź na nie możemy podzielić na kilka punktów:

– nie każdy posiada profile na social media – nie można zakładać, że wszyscy korzystają z mediów społecznościowych. Niektórzy mogą ich nie lubić lub zwyczajnie ograniczają maksymalnie spędzany na nich czas.
– profile na portalach nie są naszą własnością – co oznacza, że nie mamy do końca pewności, co się z nimi stanie za rok czy dwa. Może zostaną wprowadzone opłaty, zmienią się zasady jego działania lub zwyczajnie portal zacznie się nudzić.
– zależność od mody, trendów, algorytmów danej platformy social mediów – na które nią mamy wpływu, jak często i w jaki sposób nasze posty będą widoczne dla naszych odbiorców.

Komu zlecać projektowanie stron internetowych?

Wiesz już zatem, że media społecznościowe nie zastąpią strony www. Pozostaje zatem wybrać komu powierzymy stworzenie swojej witryny. Co do zasady mamy w takich sytuacjach 3 opcje:

– agencja – np. strony internetowe żywiec, która zajmuje się kompleksowym tworzeniem i obsługą stron od stworzenia niepowtarzalnego projektu do uruchomienia, a następnie bieżącej obsługi, jeśli taka będzie potrzebna.
– freelancer – to niezależny specjalista, który zajmuje się tworzeniem stron internetowych na własną rękę, oferując elastyczność i często niższe koszty, ale także pewne ryzyko, że nie będzie w stanie wdrożyć wszystkich interesujących nas rozwiązań.
– platforma do tworzenia stron – jeśli posiadasz trochę umiejętności technicznych i masz trochę wolnego czasu, możesz spróbować gotowych narzędzi, które umożliwiają samodzielne i łatwe tworzenie stron internetowych.

Podsumowanie

Jak widać, lista argumentów za tym, aby stworzyć własną stronę www jest spora. Ogromnym atutem w obecnej chwili jest to, że zarówno powstanie strony, jak i jej utrzymanie jest bez porównania tańsze, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Prosta strona www to wydatek ok. 1000 zł plus VAT. Nie jest to zatem kwota, która mogłaby nadmiernie obciążyć budżet czy to prywatny, czy firmowy. W dłuższej perspektywie korzyści płynące z jej posiadania znacząco przekroczą poniesione wydatki.