Co to jest skaner 3D i do czego służy?

0
477
5/5 - (1 vote)

Czy istnieje metoda precyzyjnego odwzorowywania obiektów i modeli w trzech wymiarach? W przeszłości tego typu zadania wydawały się być niemożliwe do wykonania. Dzisiaj jednak, dzięki zastosowaniu skanerów 3D jest to wykonalne i co więcej, bardzo proste. Sprawdźmy, czym jest skaner 3D i do czego on służy.

Czym jest skaner 3D?

Czym dokładnie jest skaner 3D? To urządzenie, które umożliwi precyzyjne odwzorowanie obiektu w modelu 3D. Taki zeskanowany model składa się z chmury punktów, który, biorąc pod uwagę odpowiedni standard rozszerzenia, może zostać automatycznie wgrany do drukarki 3D, dzięki czemu jest on dostępny do wydruku.

Skaner 3D stanowi punkt zwrotny w rozwoju dziedziny zwanej inżynierią odwrotną. Możliwość modyfikacji lub rekonstrukcji obiektów za pośrednictwem skanera, a następnie drukarki 3D pozwala na znaczące przyspieszenie procesu modelowania. W jaki sposób wykonywany jest taki skan? Podstawą funkcjonowania urządzenia jest technika projekcji światła strukturalnego. Kamera wbudowana w skaner w bardzo dokładny sposób rejestruje odchylenia świetlne na powierzchni badanego obiektu, co pozwala na stworzenie kompleksowego zbioru danych punktowych, które przekształcane w model 3D, wyglądają dokładnie tak, jak skanowany obiekt.

Zastosowanie skanera 3D

W jakich sytuacjach skaner 3D może być wykorzystany? Zastosowanie tego typu urządzeń jest niezwykle szerokie, szczególnie w momencie, w którym o sukcesie decyduje możliwość wykorzystania wzorców obiektów w trzech wymiarach. Spośród wielu branż wykorzystujących skanery 3D SHINING3D, wymienić można:

  • medycynę – skanery 3D wykorzystywane są do wykonywania dokładnym modeli anatomicznych, które mogą służyć edukacji lub fazie planowania skomplikowanych zabiegów medycznych.
  • motoryzację – wykorzystanie zaawansowanych modeli trójwymiarowych do usprawniania komponentów, w celu przedłużenia ich żywotności i niezawodności.
  • architekturę – skanowanie wnętrz i budynków w celu rekonstrukcji zabytków lub planowania zagospodarowania przestrzennego.
  • geodezję – wykonywanie precyzyjnych obliczeń na bazie stworzonych modeli trójwymiarowych, związanych z dużymi wykopami lub zbiornikami.
  • kryminalistykę – analiza miejsc zbrodni, wsparcie podczas trudnych akcji.

To tylko kilka spośród wielu możliwych zastosowań skanera 3D. Z każdym rokiem popularność technologii wzrasta, co wpływa na szersze jej wykorzystanie w wielu gałęziach gospodarki.

W jaki sposób wybrać skaner 3D odpowiadający naszym potrzebom?

Szukając odpowiedniego skanera 3D, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów, które pozwolą uzyskać największą satysfakcję z zakupu. Przede wszystkim dokładność skanowania. Jeśli skaner ma służyć zastosowaniom przemysłowym, będzie to niezwykle istotna zmienna, która pozwoli nam uzyskać możliwie jak najwierniejszy obraz skanowanego obiektu. Równie istotna będzie technologia skanowania. Najpopularniejsze skanery działają z wykorzystaniem lasera 3D, który pozwala nie tylko uzyskać wysoką precyzję, ale także odpowiednią jakość skanu. Alternatywa to skaner bazujący na świetle strukturalnym, który jest szybki w działaniu.

Ostatnia kwestia, którą warto przemyśleć to mobilność skanera. Tutaj musimy wybrać pomiędzy skanerem stacjonarnym a ręcznym. Pierwszy z nich radzi sobie z małymi obiektami, podczas gdy skaner ręczny powinien być wykorzystany przy większych obiektach. Analiza tych kilku elementów pozwoli na wybór urządzenia idealnie dopasowanego do naszych potrzeb.