Duży wybór firm kurierskich sprawia, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z ich usług. Wysyłając paczkę kurierem lub za pomocą Paczkomatu, trzeba pamiętać o tym, aby najpierw odpowiednio zapakować przesyłkę.
Łatwe i szybkie zakupy przez internet czy konieczność np. przesłania czegoś do znajomych sprawia, że kurierzy mają ręce pełne roboty, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Popularność przesyłek kurierskich wynika przede wszystkim z szybkości dostawy, często już na drugi dzień roboczy, a także możliwości dostarczenia paczki także w sobotę. Przesyłkę można monitorować, aby sprawdzić, kiedy można się spodziewać jej doręczenia. Aby przesyłka dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie, to musi najpierw zostać odpowiednio spakowana i zabezpieczona do transportu. Warto wcześniej sprawdzić, jak zapakować paczkę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że produkt nie ulegnie zniszczeniu, a dodatkowo unikniemy ryzyka, że kurier odmówi przyjęcia paczki. Trzeba pamiętać, że to nadawca ponosi odpowiedzialność za właściwe spakowanie przesyłki.
Do czego spakować przesyłkę?
Przedmiot do wysyłki najlepiej jest spakować do kartonu. Pudełko, w którym będzie się znajdować przesyłka musi być wytrzymałe, bez pęknięć czy przedziurawień, aby zawartość przesyłki nie uszkodziła się w transporcie. Najlepsze są pudełka wykonane z tektury falistej, gdyż są one nie tylko odporne, ale jednocześnie mają zdolność do amortyzowania wstrząsów. Przedmiot nie powinien się przemieszczać podczas transportu, trzeba więc dostosować wielkość kartonu odpowiednio do wielkości przesyłki. Podczas pakowania przedmiotów o delikatnej konstrukcji warto skorzystać z opakowania ze specjalnymi dodatkowymi wzmocnieniami w rogach, w kształcie litery L lub U. Jeśli chcemy uniknąć dodatkowej opłaty np. za przesyłkę niestandardową, to przedmiot najlepiej jest spakować do pudełka o regularnym kształcie np. prostopadłościanu. Przedmiot wysyłki trzeba też odpowiednio zabezpieczyć w środku pudełka, pakując je dodatkowo np. w torbę lub owijając papierem. Wysyłając urządzenia elektroniczne, najlepiej jest je umieszczać w pudełku, w oryginalnym opakowaniu. Pudełko warto dodatkowo wyłożyć folią bąbelkową, granulatem, matą piankową czy wypełniaczem foliowym napełnionym powietrzem. Im mniej wolnej przestrzeni w kartonie, tym lepiej, dzięki temu przesyłka nie będzie się przesuwać, a ryzyko jej uszkodzenia znacznie się zmniejszy. Po spakowaniu przesyłki, karton należy następnie odpowiednio zabezpieczyć, owijając go taśmą klejącą.
Jak oznaczyć paczkę?
Jeśli w naszej przesyłce znajdują się przedmioty delikatne np. szkło to trzeba pamiętać o tym, aby taka przesyłka była odpowiednio oznaczona, aby firma kurierska wiedziała, jak się w nią obchodzić. Taka przesyłka powinna być oznaczona jako Fragile/Delikatne z symbolem kieliszka i dodatkowym dopiskiem Nie rzucać. Oznaczenie w formie parasola i kropli deszczu to z kolei przesyłka, która jest szczególnie wrażliwa na wodę lub wilgoć. Przed wysyłką należy dokładnie zmierzyć wymiary paczki, gdyż podczas zamawiania kuriera trzeba podać długość, szerokość, wysokość oraz wagę paczki. Jeśli chcemy wysłać przedmiot o dużych rozmiarach, to warto najpierw sprawdzić dostępne w danej firmie kurierskiej wymiary przesyłek, aby mieć pewność, że wysyłka nie będzie oznaczać żadnych dodatkowych kosztów. W miarę możliwości duży przedmiot jak np. meble warto wcześniej rozebrać na części i wysłać np. w kilku osobnych paczkach.