Jak zawrzeć ugodę pozasądową?

0
8254
4.5/5 - (2 votes)

W sytuacjach sporów cywilnych prawo obowiązujące w naszym kraju pozwala na wybór metody, która doprowadzi do polubownego rozwiązania sprawy bez konieczności stawiania się przed sądem.

Dostępne są rożne alternatywne sposoby na polubowne rozwiązanie sporu. Nie jest to tylko dobra wola stron, lecz obowiązek cywilny wynikający z Art. 187. Kodeksu postępowania cywilnego, konkretnie z § 1. a punktu 3, który zawiera wymogi względem pism procesowych, między innymi jednym z nich jest skorzystanie z pozasądowych metod rozwiązywania sporu:

„§ 1. Pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać: (…)
3) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.”

Metody na pozasądowe rozwiązywanie sporów

Niektóre uwzględniane przez sądy sposoby na polubowne rozwiązane sprawy zakładają zaangażowanie w spór strony trzeciej. Przykłady metod:

  • Konsyliacja – polegająca na zaangażowaniu konsyliatora, czyli niezależnego eksperta;
  • Negocjacje – czyli bezpośrednie ustalenia między stronami sporu;
  • Arbitraż – przedłożenie sprawy przed Sąd arbitrażowy, który przy pomocy arbitrów wydaje wiążący wyrok;
  • Mediacja – włączenie w próbę osiągnięcia porozumienia neutralnego mediatora;
  • Ugoda pozasądowa – bezpośrednie porozumienie w formie umowy, która przedstawia ustalone rozwiązanie sporu. Ugoda może mieć formę elektroniczną (dokument PDF).

Prawo do ugody pozasądowej

Możliwość zawarcia ugody między dwoma stronami sporu bez angażu strony trzeciej gwarantuje Art. 184. Kodeksu postępowania cywilnego:

„Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.”

W związku z tym warto spróbować skorzystać z tej konkretnej metody, która jest wysoce skuteczna oraz wygodna w przygotowaniu. Dzięki ugodzie możemy uniknąć żmudnego postępowania procesowego oraz wizyt w sądzie.

Sporządzenie ugody pozasądowej

Samodzielnie przygotowanie ugody pozasądowej, która zgodnie z wyżej cytowanym artykułem KPC będzie zgodna z prawem, może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto skorzystać z dostępnych na rynku wstępnie gotowych rozwiązań. Ugoda pozasądowa PDF to praktyczny i wygodny sposób na sporządzenie dokumentu w pełni poprawnego pod względem formalnym. W Internecie znajdziemy kancelarie, które za opłatą udostępniają interaktywne formularze w formie dokumentu PDF lub DOCX, które wypełniamy samodzielnie na podstawie dołączonej instrukcji. Takiej metody możemy użyć przykładowo w sporach pomiędzy przedsiębiorcami. Do formularza powinien zostać zaimplementowany dokument z wezwaniem do zapłaty należności oraz pouczenie dla dłużnika o skierowaniu sprawy do sądu w przypadku braku współpracy. Ugoda pozasądowa PDF przygotowana przez kancelarię to wygodne rozwiązanie, które spełnia wymogi względem podjęcia prób pozasądowego rozwiązania sporu.