4.5/5 - (2 votes)

Najmłodsi również mogą chorować na cukrzycę. U dzieci najczęściej diagnozuje się typ 1, choć ostatnimi czasy rośnie także liczba dzieci z cukrzycą typu 2. Ma to związek z epidemią nadwagi wśród najmłodszych, która wynika z braku aktywności fizycznej i złych nawyków żywieniowych. Jak objawia się cukrzyca u dzieci?

Cukrzyca u dzieci — przyczyny i czynniki ryzyka

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Aż w 80% przypadków u dzieci diagnozowana jest cukrzyca typu 1. Ta choroba może rozwijać się na skutek obciążenia genetycznego, czynników środowiskowych, a także przebytych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Występowanie cukrzycy typu 1 u dzieci może być powiązane również z niedoborami witaminy D3.

W przypadku cukrzycy typu 2 u dzieci czynniki środowiskowe odgrywają dużo większą rolę. Nieprawidłowa dieta, brak ruchu, zbyt krótki sen i inne, niezdrowe nawyki znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia insulinooporności, która prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 u małych dzieci i nastolatków.

Rozpoznanie cukrzycy u dzieci — jaka jest różnica między typem 1 i typem 2?

W początkowej fazie choroby rozpoznanie cukrzycy u dzieci jest bardzo trudne, ponieważ objawy cukrzycy mogą być mylone z innymi, częstymi przypadłościami wieku dziecięcego. O cukrzycy typu 1 mówimy wtedy, gdy organizm nie wydziela insuliny. Jest to schorzenia autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm atakuje własne komórki poprzez wytwarzanie przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom odpowiedzialnym za wytwarzanie insuliny.

Natomiast o cukrzycy typu 2 mówimy wtedy, gdy organizm wytwarza insulinę, ale na nią nie reaguje, co prowadzi do niekontrolowanego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca u dzieci — podstawowe objawy

Choć pierwsze objawy cukrzycy u dzieci są łatwe do przeoczenia, to jednak z czasem stają się bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauważyć. U małych dzieci z cukrzycą typu 1 można zaobserwować takie symptomy jak:

 • nadmierne pragnienie,
 • spadek masy ciała,
 • częste oddawanie moczu,
 • nadmierną senność i zmęczenie,
 • nudności,
 • zapachu acetonu z ust,
 • wzmożony apetyt.

Natomiast u dzieci z cukrzycą typu 2 obserwuje się następujące objawy:

 • nadmierna masa ciała,
 • nadmierna senność i zmęczenie,
 • charakterystyczne przebarwienia skóry na szyi, w dołach pachowych i pachwinach,
 • częste infekcje intymne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod rozpoznawania cukrzycy u dzieci i sposobów jej leczenia, wejdź na beztabletek.pl/kursy/zywienie-w-cukrzycy-typu-ii/zywienie-w-cukrzycy-typu-ii-video.

Objawów cukrzycy u dzieci nie należy bagatelizować. Jeśli zaobserwujesz niepokojące symptomy, nie czekaj, tylko od razu umów dziecko na wizytę do specjalisty, który skieruje małego pacjenta na odpowiednie badania i wdroży skuteczne leczenie.