Opiniowanie umów – na czym polega? Jak może pomóc dobry prawnik?

0
483
5/5 - (1 vote)

W artykule tym przyjrzymy się bliżej procesowi opiniowania umów oraz roli, jaką może odegrać w nim doświadczony prawnik. Czym dokładnie jest opiniowanie umów, i jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z profesjonalnym prawnikiem?

Na wstępie należy wyjaśnić, czym w ogóle jest opiniowanie umów. To proces, w ramach którego umowa prawna jest dokładnie analizowana i oceniana pod kątem jej treści, skutków prawnych oraz potencjalnego ryzyka, jakie ponoszą strony podpisujące dokument. Prawnicy specjalizujący się w tej dziedzinie starają się zidentyfikować wszelkie niejasności, sprzeczności czy pułapki w umowie.

Przed podpisaniem umowy

Opiniowanie umów może być niezwykle przydatne przede wszystkim przed podpisaniem umowy. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych kłopotów i zagwarantować sobie pewność co do treści dokumentu. Co ważne, z opiniowana umów mogą, a nawet powinni korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy lub przedsiębiorstwa. Jedne i drugie podmioty mają styczność z różnymi kontraktami oraz umowami. Nie wszystkie są jasne i przejrzyste, mogą budzić wątpliwości. Profesjonalna analiza takich dokumentów może niekiedy uratować przed poważnymi konsekwencjami.

W sytuacjach spornych

Jeśli już podpisaliśmy umowę i pojawiają się sporne kwestie, prawnik specjalizujący się w opiniowaniu umów może pomóc w rozwiązaniu konfliktu i interpretacji zapisów umownych. Tak dzieje się chociażby przy sprawach osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Podstawą do ubiegania się o roszczenia wobec banków jest sprawdzenie, czy podpisane umowy kredytowe posiadają niedozwolone przez obowiązujące prawo klauzule (określane często jako abuzywne). Dokładna i bardzo precyzyjna analiza dokumentu w wielu przypadkach będzie stanowić podstawę do tego, by znaleźć w sytuacji podbramkowej możliwie najlepsze i najmniej inwazyjne dla danej osoby rozwiązanie problemu.

Jak działa opiniowanie umów?

Na początku prawnik dokładnie analizuje treść umowy. Sprawdza, czy zapisy są jasne i zrozumiałe, a także czy nie zawierają sprzeczności. Następnie prawnik ocenia ryzyko związanego z umową. Czy istnieją potencjalne pułapki prawne, które mogą prowadzić do sporów?

W oparciu o swoją analizę, prawnik może udzielić zaleceń co do modyfikacji umowy lub jej klauzul. To może pomóc uniknąć problemów w przyszłości.

Wyciągnięte wnioski są następnie przedstawiane klientowi, któremu zwraca się uwagę na najbardziej newralgiczne i niepokojące zapisy, a także zarysowuje mu się ewentualne możliwości rozwiązania tej sytuacji.

Jakie daje to korzyści?

  • Większe bezpieczeństwo stron umowy
  • Ochrona interesów klienta
  • Łatwiejsze rozwiązywanie sporów

Jaki prawnik do opiniowania umów?

Najważniejszym czynnikiem jest doświadczenie prawnika w opiniowaniu umów. Im bardziej doświadczony, tym lepiej. Wybierając prawnika, warto zwrócić uwagę na jego specjalizację. Poszczególne kancelarie wprost informują, że świadczą tego rodzaju usługi, co powinno być od razu jasnym sygnałem do tego, że takim prawnikom można powierzyć swoją sprawę. Przykładem kancelarii zajmującej się opiniowaniem umów jest https://www.sobotajachira.pl/prawo-umow/. Zaleca się też sprawdzić, co na temat pracy danych prawników mówią ich wcześniejsi klienci. Dziś w sieci łatwo znaleźć różnego rodzaju recenzje czy opinie poszczególnych kancelarii. Im więcej jest tych pozytywnych, tym oczywiście lepiej.