Postcrossing – co to jest i jak zacząć?

Postcrossing – co to jest i jak wziąć udział?

Lubisz otrzymywać listy i kartki pocztą tradycyjną? Kolekcjonujesz ciekawe pocztówki lub zagraniczne znaczki? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię Postcrossing.

Co to jest Postcrossing?

Postcrossing to projekt pozwalający na wysyłanie oraz otrzymywanie pocztówek z całego świata. Jego główne założenie jest bardzo proste – za każdą wysłaną pocztówkę, otrzymasz jedną od losowego uczestnika projektu.

W projekcie bierze udział blisko 700 tysięcy użytkowników z ponad 200 państw. Według oficjalnej strony www.postcrossing.com, w ramach projektu wysłano do tej pory ponad 43 milionów pocztówek! Co ciekawe, szacuje się, iż wszystkie wysłane pocztówki przebyły razem ponad 219 miliardów kilometrów, aby trafić do swoich odbiorców. Skala projektu zdecydowanie robi wrażenie.

Poznaj historię kartek pocztowych.

Jak zacząć?

Aby wziąć udział w Postcrossingu należy wpierw zarejestrować się na stronie projektu. Następnie:

1.      Poproś o Postcard ID

Aby wysłać kartkę, należy poprosić na stronie projektu o dane swojego adresata oraz unikatowe Postcard ID. Adresaci dobierani są losowo, a postcard ID to krótki kod, który należy umieścić na wysyłanej kartce. Po otrzymaniu kartki, adresat rejestruje znajdujący się na niej kod. Dzięki temu uczestnicy projektu mogą śledzić, czy kartki rzeczywiście zostały wysłane i czy dotarły do adresata.

Zobacz, jak zaadresować list zagraniczny.

2.      Przygotuj i wyślij swoją kartkę

Przed wysłaniem kartki warto przyjrzeć się profilowi Twojego adresata. Adresaci często określają jakie kartki lubią dostawać lub jakimi językami potrafią się posługiwać. Jeśli nie jesteś pewien w jakim języku napisać wiadomość na Twojej pocztówce- najlepiej jest to zrobić w języku angielskim.

Papierową pocztówkę możesz nadać przez internet za pośrednictwem Envelo lub przez telefon korzystając z mobilnej aplikacji Envelo. Jeśli postanowisz kupić jednak tradycyjną pocztówkę i wrzucić ją osobiście do skrzynki, dla wygody możesz skorzystać z Neoznaczków, które łatwo wydrukujesz w domu.

Koniecznie pamiętaj aby wypisać na pocztówce wcześniej otrzymane Postcard ID! Kiedy Twój adresat otrzyma Twoją kartkę i zarejestruje podane przez Ciebie ID, Twój adres zostanie przekazany kolejnemu uczestnikowi projektu. Jego zadaniem będzie wysłać kartkę właśnie do Ciebie.

3.      Czekaj na swoją pocztówkę

Już za jakiś czas otrzymasz pocztówkę od innego uczestnika. W międzyczasie możesz wysłać pocztówki do innych użytkowników.

4.      Po otrzymaniu pocztówki, zarejestruj Postcard ID

Teraz Twoja kolej aby zarejestrować kod otrzymanej kartki!

Aby zacząć swoją przygodę z Postcrossingiem wystarczy właściwie jedna wysłana kartka. Jeśli wciąż lubisz otrzymywać tradycyjną korespondencję i z niecierpliwością oczekiwać listonosza, Postcrossing z pewnością Cię wciągnie. Przy okazji przemieni również Twoją skrzynkę na listy w pudełko pełne niespodzianek, pochodzących z nawet najbardziej oddalonych miejsc na świecie.

Summary
Postcrossing – co to jest i jak zacząć?
Article Name
Postcrossing – co to jest i jak zacząć?
Description
Co to jest Postcrossing? Lubisz otrzymywać listy i kartki pocztą tradycyjną? Postcrossing jest właśnie dla Ciebie. Pokażemy Ci jak zacząć!
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *