Spędzasz wiele godzin za biurkiem, np. jesteś freelancerem, często pracujesz zdalnie lub dużo grasz w gry komputerowe? Koniecznie zadbaj ergonomię swojej strefy roboczej! To bardzo ważne dla Twojego zdrowia, komfortu i produktywności. Podstawowym elementem wyposażenia większości stanowisk pracy jest biurko. Na rynku dostępne są zarówno modele gotowe, trafiające w standardowe potrzeby i gusta, jak również konstrukcje projektowane na wymiar ściśle według specyfikacji klienta. Jak poprawnie wybrać biurko? Podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję.
Zacznij od przemyślenia optymalnego rozmiaru i kształtu biurka
Do najważniejszych parametrów każdego biurka należą wymiary, z którymi ściśle powiązany jest kształt blatu. Aby poprawnie ustalić rozmiar/kształt biurka, określ:
- ilość wolnego miejsca w pomieszczeniu,
- wymagane wymiary przestrzeni roboczej.
Odpowiednio dopasowane biurko powinno bez problemu i bez upychania pomieścić Twoje wszystkie urządzenia i akcesoria, pozostawiając jeszcze miejsce na swobodne ułożenie przedramion i bezpieczne postawienie kubka. Dostępne w sklepach meblowych biurka standardowo mają 120-160 cm szerokości, 72-75 cm wysokości oraz 80-90 cm głębokości. Meble o takich wymiarach spełniają oczekiwania wielu użytkowników, co oczywiście nie oznacza, że wszystkich… Możesz przecież potrzebować malutkiego biurka, obszernego, dwustanowiskowego blatu albo modelu L-kształtnego. W przypadku niestandardowych wymagań, polecamy biurko na wymiar. Mebel taki powstaje od podstaw według Twoich wytycznych. Projekt możesz wzbogacić o różne moduły, czyli elementy dodatkowe, jak np. zintegrowane oświetlenie LED, porty USB, specjalne szuflady, uchwyty na kable itp.
Zastanów się, czy potrzebna Ci jest funkcja regulacji wysokości
Biurka o standardowej wysokości, czyli mierzące średnio 72-75 cm, mogą się nie sprawdzić u każdego użytkownika i do każdej pracy biurowej. Jeśli:
- należysz do osób niższych albo bardzo wysokich,
- zależy Ci na uniwersalnym meblu dla kilku pracowników lub całej rodziny,
- chcesz pracować (również) w pozycji stojącej,
możesz potrzebować blatu roboczego na innej wysokości lub ustawiać go naprzemiennie na kilku różnych wysokościach. Wówczas warto zainwestować w biurko regulowane – manualnie lub elektrycznie. Pozwala ono na elastyczne dostosowywanie położenia blatu do wzrostu użytkownika i specyfiki pracy. Wyjątkowo wygodne w obsłudze są biurka elektryczne, tj. z elektrycznie regulowaną wysokością blatu. Doskonale sprawdzają się one w domach, mieszkaniach i biurach, w których z jednego stanowiska korzystają osoby o różnych wzrostach i potrzebach. W przypadku modeli z funkcją zapamiętywania ulubionych pozycji, wystarczy jedno kliknięcie na panelu, by blat znalazł się na pożądanej wysokości. Niestety, biurka elektryczne należą do stosunkowo drogich rozwiązań. Trzeba liczyć się z wydatkiem od ok. 2-3 tys. zł wzwyż. Jednak warto potraktować ten zakup jako długofalową inwestycję w swoje zdrowie, komfort i efektywność pracy. Zyskasz mebel ponadczasowy i niesamowicie uniwersalny, a jednocześnie perfekcyjnie dopasowany do wymagań.
Zdecyduj o materiałach wykonania i sposobie wykończenia biurka
Atrakcyjny design stanowi dla Ciebie nie mniej ważne kryterium wyboru biurka niż solidność wykonania czy wysoka funkcjonalność mebla? To zrozumiałe. Biurko powinno dobrze pasować do ogólnego wystroju wnętrza i pozostałego wyposażenia pomieszczenia oraz trafiać w Twoje niepowtarzalne gusta. Na szczęście dzisiaj masz w czym wybierać. Biurka projektowane są zgodnie z wszystkimi, modnymi stylami aranżacyjnymi, więc nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem projektu zgodnego z posiadaną wizją. Istotny wpływ na wygląd biurka mają zastosowane materiały i metody wykończenia. Blat biurka może być np. drewniany, drewnopodobny (płyta CDF), metalowy, szklany lub tworzywowy. Wyjątkowo eleganckie i trwałe są modele drewniane, np. biurka dębowe. Dzięki wykorzystaniu naturalnego drewna, każdy egzemplarz jest unikatowy. Sposób wykończenia decyduje o charakterze danego projektu. Design może być bardziej ciepły i klasyczny albo rustykalny, naturalny, z podkreślonymi spękaniami i sękami. Trzeba jedynie pamiętać, że o biurka z litego drewna należy się troszczyć – nawet o te zabezpieczone przed uszkodzeniami. Naturalne drewno bywa wymagające w konserwacji.