5/5 - (1 vote)

Audyt to rozwiązanie, pozwalające na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wprowadzenie zmian, zwiększających efektywność pracy firmy. Zakres podejmowanych analiz zależy do rodzaju prowadzonej działalności i celów przedsiębiorstwa. Jak wygląda proces audytu IT?

Audyt oprogramowania program

Zasadniczym celem ITManager jest audyt legalności oprogramowania z uwzględnieniem zainstalowanych aplikacji i posiadanych licencji. Tego typu operacje przeprowadzane są cyklicznie, w zależności od preferencji użytkownika. W przypadku wykrycia przez system nielegalnego oprogramowania, można usunąć aplikacje, które nie posiadają wymaganej licencji lub nie są wykorzystywane. Cały mechanizm opiera się na skanowaniu danych przesłanych przez agenta ITM. Audyt oprogramowania program to proste i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można zabezpieczyć firmę przed dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Jak wygląda audyt legalności oprogramowania?

Istnieją trzy etapy audytu oprogramowania. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest inwentaryzacja ogólnej infrastruktury IT. Specjaliści biorą pod uwagę m.in. liczbę stacji roboczych i serwerów, dysków roboczych itp. Inwentaryzacja oprogramowania to najbardziej czasochłonny etap, jednak odgrywa on kluczową rolę w ustaleniu procedur niezbędnych do poprawy zarządzania przez firmę dobrami informatycznymi. Zgodnie z informacjami zgromadzonymi przez ekspertów wdrażane są działania naprawcze. Jest to zarządzanie licencjami i usuwanie zbędnych aplikacji. Ostatni etap stanowi ustalenie odpowiednich procedur postępowania.

Korzyści z audytu oprogramowania

Audyt oprogramowania pozwala na optymalne zarządzanie posiadanymi licencjami i ochronę komputerów od nielegalnego oprogramowania. Gwarantuje to bezpieczeństwo prawne i finansowe firmy. W przypadku audytu oprogramowania pracownicy zyskują większą świadomość, w jaki sposób można aplikacje zainstalować zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Zewnętrzny audyt oprogramowania

System ITManager cyklicznie dostarcza informacje na temat legalności oprogramowania i aplikacji na stanowiskach roboczych. Można również zdecydować się na przeprowadzenie zewnętrznej kontroli, jednak jej wyniki są widoczne jedynie przez określony czas. Konieczne jest zatem zainstalowanie systemu, monitorującego stan licencji na firmowych komputerach. Audyt oprogramowania program to lepsze, prostsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Samodzielnie możesz kontrolować wszystkie komputery firmy, a cykliczność analizy zależy od Twoich preferencji.