Formaty dla znaczków – jak to rozumieć?

Już za kilka dni dojdzie do sporej zmiany w obszarze przesyłek pocztowych. Chodzi o wprowadzenie tzw. formatów, które określą jaki znaczek pocztowy wykorzystać do konkretnej wysyłki. Temat jest dość skomplikowany, dlatego postaramy się go wytłumaczyć.

Format S, M albo L

Opłata za znaczek uzależniona będzie od rozmiarów i wagi przesyłki, przypisanych do określonego formatu (S, M i L) oraz kategorii doręczenia (ekonomiczna i priorytetowa) – czytamy na stronie Envelo W praktyce oznacza to, że decydując się na zakup znaczka musimy wiedzieć, czy waga listu i rozmiar koperty mieści się w specyfikacji określonego formatu. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie powyższej zmiany wiąże się z podwyżką cen znaczków – najtańszy zamiast obecnych 2,60 zł, kosztować będzie 3,30 zł.

Jakie są wymagania dla poszczególnych formatów? Format S umożliwia wysyłanie przesyłek mieszczących się w rozmiarach koperty C5 (230mm x 160mm x 20mm) i o maksymalnej wadze do 500g. Przykładowe, akceptowane rozmiary kopert to C-5, C-6 i DL. Format M – maksymalny dopuszczalny rozmiar dla formatu M wyznacza koperta C-4 (325mm x 230mm x 20mm). W tym rozmiarze oprócz C-4 zmieści się również B-5 oraz koperty wskazane powyżej w formacie S o wadze przekraczającej 500g. Dopuszczalna waga przesyłki to 1000g. Największy format L skupia pozostałe przesyłki, przy czym należy pamiętać, że suma wymiarów przesyłki (długość+szerokość+wysokość) nie może przekroczyć 900mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może być większy niż 600mm. Dopuszczalna waga to 2000g.

Znikają znaczki beznominałowe

1 kwietnia 2019 roku znaczki beznominałowe (bez prezentowanej ceny) zastąpione zostaną znaczkami nominałowymi (ze wskazaną ceną). Jeśli przed 1 kwietnia kupiłeś znaczek beznominałowy, będzisz go mógł wykorzystać także po tej dacie, bez konieczności uiszczania dopłaty. Pamiętaj tylko, żeby zrobić to najpóźniej do roku od dnia zakupu znaczka. Z załączonej poniżej tabeli dowiesz się m.in. jakim formatom odpowiadają zakupione przez Ciebie neozoznaczki – to kolejna informacja ze strony Envelo. Znajdziecie tam wspominaną tabelę, która powinna Wam wiele wyjaśnić, także w temacie nowych cen znaczków.

O planowanych zmianach, w tym podwyżkach cen informowaliśmy również w innym wpisie.

Autor
admin2

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *