Jak odczytać datę ze stempla pocztowego?

Jak czytać stempel pocztowy?

Data stempla pocztowego czy datownika pocztowego bywa bardzo ważna w przypadku korespondencji urzędowej. Tylko jak ją odczytać?

Polski, okrągły stempel pocztowy zawiera zawsze trzy elementy:

Stempel pocztowy

Na górze umieszczona jest nazwa miejscowości z której została wysłana przesyłka, i o ile znajduje się tam więcej niż jeden urząd pocztowy, jego numer (np. Warszawa 21 albo Kraków 53).

Pośrodku znajduje się data w formacie dzień, miesiąc, rok – w wypadku roku są to dwie ostatnie cyfry daty. Na niektórych datownikach znajdują się też dwie dodatkowe cyfry – oznaczają one godzinę podstemplowania przesyłki.

Oznaczenie na spodzie to identyfikator samego datownika.

“Decyduje data stempla pocztowego” – co to znaczy?

W przypadku korespondencji formalnej lub urzędowej, oraz (zdarzających się coraz rzadziej) konkursów prowadzonych listownie często można trafić na dopisek “decyduje data stempla pocztowego”.

Znaczy to, że dla odbiorcy liczy się moment, w którym list został ostemplowany przez pracownika Poczty Polskiej, a nie moment, w którym doręczył go listonosz.

Jak zawsze w przypadku ważnej korespondencji, zalecamy, aby zamiast listu zwykłego wybrać list polecony, dzięki czemu dostaniemy do ręki potwierdzenia nadania, stanowiące urzędowy dowód na to, że faktycznie nadaliśmy przesyłkę.

Cyfrowy Stempel Pocztowy – co to jest?

Poczta Polska udostępnia przez Envelo.pl możliwość wysyłania listów elektronicznych, oznaczonych Cyfrowym Stemplem Pocztowym. Jest to specjalny kod, który opisuje czas wysyłki lub jej odebrania.

Usługa znakowania czasem jest zgodna ze standardem RFC 3161. Jest bezpieczna, nie do zmienienia i dokładniejsza niż e-mail. Cyfrowy stempel wystawiany jest automatycznie.

List elektroniczny w przyszłości może zostać wykorzystany do prowadzenia bezpiecznej komunikacji z urzędami administracji państwowej.

 

Summary
Jak czytać stempel pocztowy
Article Name
Jak czytać stempel pocztowy
Description
Jak czytać stempel pocztowy? Data stempla pocztowego czy datownika pocztowego bywa bardzo ważna w przypadku korespondencji urzędowej. Tylko jak ją odczytać?
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Komentarze

3 Komentarze
 1. Opublikowano przez
  Ola
  mar 8, 2020 Reply

  Miejsce nadania, data, godzina – rozumiem. Ale na dole mam *SH* i nie wiem co to oznacza. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 2. Opublikowano przez
  Jerzy
  lip 31, 2019 Reply

  Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu takiego stempla.Jerzy

 3. Opublikowano przez
  Jerzy
  lip 31, 2019 Reply

  Co oznacza np.litera H lub b lub m na spodzie datownika na stemplu Urz.Telekom.Warszawa na dole stempla* m*. Po środku data 15.-2.-49.-0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *