5/5 - (1 vote)

Wizyta u psychologa dziecięcego to przejaw troski rodziców. Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Kiedy przyjść z dzieckiem do psychologa?

Coraz więcej rodziców zgłasza się ze swoimi pociechami w różnym wieku, po wsparcie do psychologa dziecięcego. Powodów może być bardzo wiele, od podejrzenia zaburzeń rozwoju, zachowań agresywnych, trudności w nawiązywaniu relacji koleżeńskich, częstych konfliktów pomiędzy rodzeństwem, problemów z koncentracją i nauką, rozwód rodziców, po poważniejsze tematy, jak śmierć bliskiej osoby, zaburzenia odżywiania, przemoc domowa, molestowanie, depresja itd. Bardzo ważne w przypadku dzieci jest szybkie reagowanie. Im dłużej zwlekamy, tym głębszy może się stać problem. Rodzice czasem latami zastanawiają się, czy aby na pewno mają powód do szukania pomocy psychologicznej. Łudzą się, że to taki etap. Gdy zgłaszają się do specjalisty, wymagana jest już dłuższa terapia, niż gdyby przyszli wcześniej. Dziecięce oddziały psychiatryczne są niestety przepełnione takimi przypadkami.

Konsultacje psychologiczne stacjonarnie i on-line

Aktualnie możecie wybierać, czy w poszukiwaniu terapii i wsparcia udać się do gabinetu osobiście, czy może bardziej komfortowo będzie przeprowadzić wizytę z domu. Psycholog on-line jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wiesz, że dziecko będzie się lepiej czuło we własnym środowisku. Starszaki, nastolatki same chętniej wybierają taką opcję. To również szansa na konsultację z dobrym psychologiem niezależnie od waszego miejsca zamieszkania.

Gabinet Psycholog Brzeg oferuje terapię on-line oraz stacjonarnie dla dzieci i dorosłych. Terapeuta przyjmuje również pary, które stoją przed decyzją o rozstaniu, nie radzą sobie z wychowaniem dziecka lub stanęły w obliczu innej trudnej sytuacji rodzinnej.

Jak psycholog pracuje z dzieckiem?

Na pierwszą wizytę zaproszeni są sami rodzice, potem terapeuta zapoznaje się z dzieckiem i ustala plan działania. Zwykle umawiane są sesje indywidualne, ale również rodzinne. W trakcie spotkania możecie otrzymać pracę domową w postaci ćwiczeń, które należy wykonywać pomiędzy kolejnymi wizytami, a ich efektami podzielicie się przy najbliższej okazji.

Bardzo ważne jest, by każdy miał świadomość, że wsparcie w członkach rodziny jest ogromnie ważne. Niektórzy rodzice wciąż nie zdają sobie z tego sprawy. Samo przyprowadzenie pociechy do gabinetu psychologa dziecięcego nie wystarczy. Trzeba się przygotować na wspólną pracę.