5/5 - (1 vote)

Polskie uczelnie wyższe regularnie poszerzają swoją ofertę dydaktyczną o nowe kierunki i specjalności. Z jednej strony daje to kandydatom większe możliwości wyboru kształcenia, ale z drugiej strony może ten wybór utrudniać. Jak wybrać uczelnię w Polsce?

Wybór uczelni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim nie warto kierować się chwilową modą na dany kierunek. Przed wyborem uczelni warto zastanowić się nad własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Dobrym pomysłem jest poznanie opinii studentów danego kierunku, aby mieć informacje z tzw. pierwszej ręki. Rady kolegów mogą okazać się wyjątkowo cenne i pomogą uniknąć popełnienia niepotrzebnych błędów.

Jak wybrać uczelnię – jakość kształcenia

Dla wszystkich przyszłych studentów jakość kształcenia ma ogromne znaczenie. Warto wybrać uczelnię, która stawia na praktyczny profil nauczania. Za jakość kształcenia odpowiada również kadra wykładowców oraz infrastruktura i dostępne narzędzia. Weryfikacji należy także poddać możliwość odbywania staży i praktyk zawodowych, wyjazdów zagranicznych i uczestnictwa w kołach naukowych. Uczelnia powinna realizować program nauczania w oparciu o prace projektowe, które pozwalają zdobyć cenne doświadczenie i praktyczne umiejętności oraz uzyskać dostęp do narzędzi niezbędnych w wykonywaniu konkretnego zawodu. Coraz więcej studentów decyduje się na e-learning, dlatego też należy sprawdzić, czy dana uczelnia stwarza możliwość takiego kształcenia. To szczególnie ważna kwestia dla osób, które planują połączyć studiowanie z pracą zarobkową.

Jak wybrać uczelnię – zapotrzebowanie na rynku pracy

Istotną kwestią jest także to, czy wybrany kierunek jest przyszłościowy. Może bowiem okazać się, że chwilowa moda minęła, a zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów tego kierunku jest niewielkie. Chociaż na rynku pracy wciąż zachodzą dynamiczne zmiany, to warto zapoznać się aktualną sytuacją. Dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja zapotrzebowania na specjalistów z danej dziedziny oraz sprawdzenie tego, jakimi zawodami rynek pracy jest już przesycony.

Jak wybrać uczelnię w Polsce?

Wybór kierunku studiów jest właściwie najważniejszym zadaniem, ale kandydat musi również wybrać uczelnię. Przed podjęciem decyzji warto więc sprawdzić rankingi krajowych uczelni w sieci. Kluczowa jest także weryfikacja dodatkowych form rozwoju oferowanych przez daną szkołę wyższą. Ważne, aby zweryfikować profil uczelni, który determinuje program studiów. Trzeba też przeanalizować plan zajęć na konkretnym kierunku, aby kształcenie było w pełni zgodne z oczekiwaniami przyszłego studenta.

Studia w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie – dlaczego warto?

WSEiZ (https://wseiz.pl/studia-i-stopnia/) jako uczelnia łączy w sobie aspekty techniczne i artystyczne, gwarantując studentom zdobycie wszechstronnej wiedzy. Dodatkowo absolwentom studiów I lub II stopnia oferuje studia podyplomowe dające możliwość specjalizacji w wybranej dziedzinie. Studenci w toku kształcenia realizują projekty biznesowe, które pozwalają zdobyć praktyczne doświadczenie. Uczelnia zapewnia komfortowe warunki nauki, niezbędne do rozwoju i nabywania nowych kompetencji. Co niezwykle istotne, za kształcenie odpowiada kadra ponad 300 specjalistów – ekspertów w swojej dziedzinie.