5/5 - (1 vote)

Sprawowanie kontroli nad siecią dostaw towarów i wszystkimi zadaniami, jakie wiążą się z logistyką, nie jest proste. Jednocześnie nadzór jest jednym z kluczowych elementów, które mogą przyczynić się do odniesienia sukcesu. Czy wdrożenie systemu ERP będzie na tej płaszczyźnie pomocne?

Od lat do systemów ERP przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców. Ci, którzy zdecydowali się na wdrożenie, szybko dostrzegli zmiany w jakości pracy i znacznie lepszej organizacji. W jaki sposób systemy ERP będą usprawniać zarządzanie łańcuchem dostaw?

System ERP to centralizacja danych

Podstawą działania wszystkich systemów ERP jest wspólna dla całego przedsiębiorstwa baza danych. Dane generowane i przetwarzane przez pracowników różnych komórek firmy trafiają do zintegrowanej bazy. Z tej właściwości wynika większość zalet oprogramowania. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie mają stały wgląd we wszystkie informacje, jakie dotyczą dostaw i procesów logistycznych. Dzięki temu mogą na przykład lepiej planować zamówienia i dystrybucję towarów do klientów.

Efektywne zarządzanie zapasami i prognozy na przyszłość

Zintegrowana baza danych pozwala uzyskać lepszy obraz tego, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo i przewidywać, w którą stronę powinno się rozwijać. Szybko można zweryfikować, jak kształtuje się sprzedaż w różnych okresach, na jakie towary jest największy popyt, a na które spada. To pozwoli zabezpieczyć się przed niedoborami i nadmiarowymi zapasami.

Duża automatyzacja to szybsza i pozbawiona błędów praca

Inną cechą nieodzownie wiążącą się z systemem ERP jest automatyzacja procesów. Jest wiele czynności rutynowych, wymagających wypisywania formularzy, podliczania, tworzenia raportów. Mając wyspecjalizowane narzędzie, nie będziemy musieli robić tego ręcznie, bo system będzie pewne zadania wykonywać automatycznie. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można spożytkować inaczej. Jest to też sposób na uniknięcie błędów narażających firmę na niepotrzebne koszty. Największe ryzyko pomyłek jest właśnie w tych rutynowych, powtarzalnych czynnościach.

Lepsza komunikacja wewnątrz firmy, z dostawcami i odbiorcami

Łańcuch dostaw to czasem skomplikowana sieć, dlatego istotna jest komunikacja. Przez swoją centralizację i przejrzystą budowę systemy ERP usprawniają komunikację między pracownikami. Zniknie szum komunikacyjny, bo każdy uprawniony będzie miał wgląd w dane z systemu. To z kolei przekłada się na poprawę komunikacji i relacji z dostawcami i klientami.

Podsumowanie

Jest wiele programów informatycznych służących do zarządzania, ale to właśnie systemy ERP są coraz powszechniejsze. Pozwalają na jednoczesne monitorowanie wszystkich procesów biznesowych w firmie. Przemyślany wybór systemu umożliwia zwiększenie efektywności, wydajności, zapewniają lepszą organizację i porządek. Jednym z tych, które sprawdzają się m.in. w przedsiębiorstwach, gdzie jednym z fundamentów działalności wymienia się zarządzanie łańcuchem dostaw, jest enova365. Więcej na jego temat jest na stronie https://www.enova.pl/branze/logistyka-i-spedycja/.