5/5 - (1 vote)

Jeszcze kilkanaście lat najważniejszymi cechami dobrego opakowania była niska cena i dobre zabezpieczenie zawartości. Z czasem coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę również na aspekt proekologiczny. Dziś do wymagań, które stawiamy nowoczesnym opakowaniom dochodzi także oszczędność czasu podczas pakowania. W teorii ciężko pogodzić te wszystkie parametry. Na szczęście jest jednak pewien rodzaj opakowań, który spełnia je wszystkie – to kartonowe pudełka automatyczne.

Kartonowe pudełka – ekologiczne i wytrzymałe opakowania

Zacznijmy jednak od wspomnienia o pierwowzorze pudełek automatycznych z paskiem kleju. To oczywiście klasyczne kartonowe pudełka, nazywane często po prostu “kartonami”. Są produkowane w dużej mierze z makulatury, przez co można uznać je za niezwykle przyjazne dla środowiska. Ciężko znaleźć też opakowania, które tak łatwo można byłoby poddać recyklingowi.

Do właściwości kartonowych pudełek możemy też zaliczyć sporą wytrzymałość. Mimo niskiej masy kartony bardzo dobrze chronią zawartość przed uszkodzeniami, także mechanicznymi.Wszystko zawdzięczamy strukturze wewnętrznej ścianek pudełka. Składa się na nią kilka warstw papieru lub tektury, pomiędzy którymi pozostawiono pustą przestrzeń. Lekkie pudełko amortyzuje dzięki temu wstrząsy, będąc przy tym niezwykle solidnym. Aby sprawdzić, jakie są odmiany pudełek z kartonu, przeglądamy bogatą ofertę Neopaku – dystrybutora opakowań i materiałów pakowych. Popularne rodzaje kartonów to:

 • kartony klapowe – to podstawowa odmiana, najtańsza, ale wymagająca użycia taśmy pakowej do zamknięcia pudełka;
 • kartony wykrojnikowe – ich budowa jest znacznie bardziej zaawansowane. Dzięki temu dobrze się “trzymają” po złożeniu, nawet jeśli ich nie skleimy. Przykładem kartonu wykrojnikowego może być pudełko na pizzę;
 • pudełka ozdobne – to oczywiście doskonałe opakowanie na prezent. Droższe, ale też lepiej wykonane, często z dodatkowymi wzorami lub laminowaną, gładką powierzchnią;
 • automatyczne kartony z paskiem kleju – najbardziej nowoczesne pudełka, jakie obecnie możemy kupić w Neopaku.

Co to jest karton automatyczny?

Pudełka automatyczne są rodzajem kartonów wykrojnikowych. Ich konstrukcja pozwala na złożenie i zamknięcie pudełka bez używania dodatkowych narzędzi, czy artykułów pakowych (np. nożyczek, taśmy pakowej, kleju). Do zabezpieczenia paczki stosujemy wbudowany pasek taśmy klejącej. Wystarczy zdjąć foliowe zabezpieczenie i docisnąć pokrywę, aby zamknąć pudełko

Oznacza to oczywiście sporą oszczędność czasu potrzebnego do zapakowania towaru. Z tego względu z pudełek automatycznych chętnie korzystają sklepy internetowe, w tym największe marki. Każdy może obliczyć, czy w swojej działalności opłaca mu się dopłacić do zakupu opakowania, jeśli oszczędzi przy tym czas. Finalnie często taki zabieg nierzadko przynosi sporo oszczędności, a nawet zyski. Firma może po prostu przygotować w tym samym czasie więcej przesyłek.

Jak działa pudełko automatyczne z podwójnym paskiem kleju?

Jednym z najnowszych rozwiązań wśród opakowań wysyłkowych jest pudełko automatyczne z dwoma paskami kleju. Dlaczego jedno opakowanie ma zdublowaną możliwość zamknięcia? Odpowiedź jest prosta – z jednej korzysta sprzedawca (nadawca paczki), a z drugiej – jego klient. W razie chęci zwrotu zamówienia (lub jego części) wystarczy użyć tego samego opakowania i dostępnego tam dodatkowego paska klejącego. Często sprzedawcy dodają nawet we wnętrzu przesyłki formularz zwrotu towaru i etykietę nadawczą na paczkę. Czy oznacza to, że sklepy chcą ułatwić klientowi zwrot towaru? Jak najbardziej! Jest to jednak doceniane przez klientów, a sklep buduje naprawdę korzystny wizerunek.

Cóż, najwyraźniej sklepy internetowe zauważyły, w jaki sposób postępują dziś klienci. Nierzadko decyzję o ostatecznym zakupie towaru podejmujemy w końcu dopiero w domu, po odebraniu paczki. Producenci opakowań nie pozostali więc obojętni, proponując tak nowoczesne opakowanie, jakim jest automatyczne pudełko z podwójnym paskiem, kleju. Popularność pudełek automatycznych potwierdza zresztą ogromne zainteresowanie tym rodzajem kartonów w sklepie Neopak.

Zalety kartonów automatycznych

Właściwości kartonów automatycznych to wszystkie zalety klasycznych pudełek z kartonu poszerzone o możliwość szybkiego pakowania towaru. Najważniejsze zalety automatycznych pudełek to:

 • dobra ochrona zawartości paczki
 • bardzo szybkie pakowanie – oszczędność czasu
 • pakowanie bez użycia dodatkowych materiałów i narzędzi
 • możliwość ponownego zamknięcia otrzymanej paczki (w wersji z podwójnym paskiem kleju)
 • świetna ochrona zawartości
 • niska waga, która nie zwiększa kosztów przesyłki
 • opakowanie ekologiczne, nadaje się do recyklingu
 • możliwość wielokrotnego wykorzystania pudełka

Dlaczego warto dopłacić i wybrać kartonowe pudełko automatyczne?

Podsumowując kartony automatyczne nie bez powodu są nieco droższe od zwykłych pudełek. Dopłata w wielu sytuacjach ma jednak sporo sensu. Odczujemy oszczędność czasu podczas pakowania. Nie bez znaczenia pozostaje też oczywiście pozytywne zdanie klientów, którzy odbiorą zamówienie w estetycznie zapakowanym kartonie. Przydatna jest też możliwość ponownego zamknięcia opakowania w razie chęci zwrotu towaru przez odbiorcę paczki.