Historia kartek wielkanocnych

Historia kartek wielkanocnych
5 (100%) 1 vote

Kartki wielkanocne i ich historia

Wysyłka kartek na Wielkanoc to tradycja i sposób na utrzymanie więzi z bliskimi. Skąd się jednak wzięła? Co ma z pocztówką wspólnego Henryk Sienkiewicz? I jak wysyła się kartki wielkanocne w dobie internetu?

Kartka za 32 tysiące

Pierwsze kartki pocztowe stworzone zostały w Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich najprawdopodobniej była wysłana dla żartu – pisarz Theodore Hook wysłał do siebie kartkę, na której nakleił znaczek i narysował karykatury pracowników poczty. Kartka doszła, i historycznie uznawana jest za pierwszą pocztówkę. W roku 2002 została sprzedana na aukcji za prawie 32 tysiące funtów.

Pierwsza pocztówka

Rozwojowi tej formy wiadomości sprzyjała wojna. Pierwsze kartki z nadrukowaną grafiką, z elementami uzbrojenia i emblematami armijnymi, powstały w obozie szkoleniowym Conlie, gdzie nowopowstałe francuskie jednostki trenowały w trakcie wojny francusko-pruskiej.

Pocztówka Sienkiewicza

Według „Życia Warszawy” w 1879 roku wysłano ponad 350 milionów pocztowych kartek. Duża część z nich była wysyłana na święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Motywy historycznych kartek wielkanocnych były bardzo różne – poza religijnymi pojawiały się też patriotyczne (na przykład motyw wychodzącego z kartki orła), ale też pokazujące nowe technologie (jak kartka z 1913 r. pokazująca kurczęta lecące Zeppelinem). Kartki zdobiły dzieła znanych artystów – malowali je m.in. Przerwa-Tetmajer czy Malczewski.

Kartka pocztowa z Alej Ujazdowskich w Warszawie

Nazwa „pocztówka” za to wzięła się z konkursu, który zorganizowano w Warszawie w 1900 roku. Spomiędzy propozycji – m.in. „listówki”, „odwrotki” czy „niedyskretki” jury, w skład którego wchodzili autorzy Słownika Języka Polskiego, wybrało nazwę używaną do dziś – okazało się wtedy, że zwycięzcą był ukrywający się pod kobiecym pseudonimem Henryk Sienkiewicz.

Poczta łączy tradycję z nowoczesnością

Obecnie rolę kartek coraz częściej przejmują obrazki wysyłane e-mailem lub w mediach społecznościowych. Poczta Polska, przez platformę i aplikację Envelo pozwala jednak połączyć urok tradycyjnej, papierowej kartki z nowoczesną metodą wysyłki prosto z internetu – użytkownik może zaprojektować swoją kartkę lub wybrać z kolekcji, napisać życzenia, a drukiem i wysyłką zajmie się już Poczta Polska!

Neokartka Envelo

Summary
Kartki wielkanocne i ich historia
Article Name
Kartki wielkanocne i ich historia
Description
Kartka Wielkanocna. Skąd się jednak wzięła? Co ma z pocztówką wspólnego Henryk Sienkiewicz?I jak wysyła się kartki wielkanocne w dobie internetu?
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *