Historia kartek wielkanocnych

Kartki wielkanocne i ich historia

Wysyłka kartek na Wielkanoc to tradycja i sposób na utrzymanie więzi z bliskimi. Skąd się jednak wzięła? Co ma z pocztówką wspólnego Henryk Sienkiewicz? I jak wysyła się kartki wielkanocne w dobie internetu?

Kartka za 32 tysiące

Pierwsze kartki pocztowe stworzone zostały w Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich najprawdopodobniej była wysłana dla żartu – pisarz Theodore Hook wysłał do siebie kartkę, na której nakleił znaczek i narysował karykatury pracowników poczty. Kartka doszła, i historycznie uznawana jest za pierwszą pocztówkę. W roku 2002 została sprzedana na aukcji za prawie 32 tysiące funtów.

Pierwsza pocztówka

Rozwojowi tej formy wiadomości sprzyjała wojna. Pierwsze kartki z nadrukowaną grafiką, z elementami uzbrojenia i emblematami armijnymi, powstały w obozie szkoleniowym Conlie, gdzie nowopowstałe francuskie jednostki trenowały w trakcie wojny francusko-pruskiej.

Pocztówka Sienkiewicza

Według „Życia Warszawy” w 1879 roku wysłano ponad 350 milionów pocztowych kartek. Duża część z nich była wysyłana na święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Motywy historycznych kartek wielkanocnych były bardzo różne – poza religijnymi pojawiały się też patriotyczne (na przykład motyw wychodzącego z kartki orła), ale też pokazujące nowe technologie (jak kartka z 1913 r. pokazująca kurczęta lecące Zeppelinem). Kartki zdobiły dzieła znanych artystów – malowali je m.in. Przerwa-Tetmajer czy Malczewski.

Kartka pocztowa z Alej Ujazdowskich w Warszawie

Nazwa „pocztówka” za to wzięła się z konkursu, który zorganizowano w Warszawie w 1900 roku. Spomiędzy propozycji – m.in. „listówki”, „odwrotki” czy „niedyskretki” jury, w skład którego wchodzili autorzy Słownika Języka Polskiego, wybrało nazwę używaną do dziś – okazało się wtedy, że zwycięzcą był ukrywający się pod kobiecym pseudonimem Henryk Sienkiewicz.

Poczta łączy tradycję z nowoczesnością

Obecnie rolę kartek coraz częściej przejmują obrazki wysyłane e-mailem lub w mediach społecznościowych. Poczta Polska, przez platformę i aplikację Envelo pozwala jednak połączyć urok tradycyjnej, papierowej kartki z nowoczesną metodą wysyłki prosto z internetu – użytkownik może zaprojektować swoją kartkę lub wybrać z kolekcji, napisać życzenia, a drukiem i wysyłką zajmie się już Poczta Polska!

Neokartka Envelo

Summary
Kartki wielkanocne i ich historia
Article Name
Kartki wielkanocne i ich historia
Description
Kartka Wielkanocna. Skąd się jednak wzięła? Co ma z pocztówką wspólnego Henryk Sienkiewicz?I jak wysyła się kartki wielkanocne w dobie internetu?
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Komentarze

5 Komentarze
 1. Opublikowano przez
  NatashaGUAMP6089
  sie 16, 2020 Reply

  Rewolucyjna aktualizacja oprogramowania SEO / SMM “XRumer 19.0 + XEvil 5.0”:
  captcha rejestrowanie Google (ReCaptcha-2 i ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  i ponad 12000 innych rodzajów captcha,
  z najwyższą precyzją (80..100%) i najwyższą prędkością (100 zdjęć na sekundę).
  Możesz używać XEvil 5.0 z dowolnym najpopularniejszym oprogramowaniem SEO / SMM: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke i ponad 100 innych programów.

  Zainteresowany? W serwisie YouTube znajduje się wiele filmów na temat XEvil.
  Do zobaczenia później 😉

 2. Opublikowano przez
  gxhcjvxkq
  sie 16, 2020 Reply

  не работает

 3. Opublikowano przez
  XRumerTest
  mar 5, 2019 Reply

  Hello. And Bye.

 4. Opublikowano przez
  MatthewHix
  maj 2, 2018 Reply

  Hello. And Bye.

 5. Opublikowano przez
  cialis coupon
  kw. 27, 2018 Reply

  Awesome postings. Appreciate it!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *