Historia kartek świątecznych

Kartki świąteczne i ich historia

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych to tradycja, która ma już ponad 170 lat. Mimo swojej długowieczności nie tracą jednak na popularności – tradycyjne, papierowe kartki świąteczne wciąż wysyłane  są przez wielu z nas. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj?

Pierwsze kartki świąteczne

Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a w 1843 roku. Została namalowana przez zaprzyjaźnionego ilustratora i przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole. Kartka została powielona w drukarni i była sprzedawana za 1 szylinga.

Kartki świąteczne - pierwsza kartka
Pierwsza kartka świąteczna z 1843 roku

Angielskie kartki, które poprzedziły pocztówkę Sir Cole’a, przez długi czas rzadko przedstawiały zimowe lub religijne sceny. Na większości z nich można było za to zobaczyć kwiaty, wróżki oraz motywy, które miały przede wszystkim przypominać odbiorcą o rychłym nadejściu wiosny. W 1873 roku masową produkcją kartek zajęła się firma Prang and Mayer, która później spopularyzowała kartkę również w Ameryce.

Pocztówki w XX wieku

W dalszych latach, popularność kartek rosła a ich forma ewoluowała. Na początku XX wieku wielu producentów papeterii podchwyciło pomysł na produkcję pocztówek. W 1913 roku powstała do dziś szeroko rozpoznawalna firma Hallmark , która odniosła sukces dzięki zwyczajowi wysyłania kartek do żołnierzy walczących w I wojnie światowej. W tym samym czasie popularne stało się również tworzenie własnych, ręcznie wykonanych kartek, które przekazywane były z rąk do rąk.

W połowie XX wieku znacznie powszechniejsze stały się kartki przedstawiające bardziej sentymentalne zimowe lub religijne motywy. W tym okresie kartki zaczęły być wykorzystywane również przez organizacje charytatywne, które sprzedają je w celu zbierania funduszy.

Oficjalne kartki świąteczne

Warto zauważyć, że wraz ze zwyczajem wysyłania kartek do bliskich, pojawił się również zwyczaj wysyłania „oficjalnych” kartek świątecznych. W 1840 roku pierwsza taka kartka została stworzona na prośbę brytyjskiej rodziny królewskiej. Ta praktyka podchwycona została przez amerykańską głowę państwa prawie 100 lat później.

oficjalne kartki świąteczne
Kartka świąteczna wysłana przez prezydenta Lyndona Johnsona w 1964 roku

Kartka świąteczna dzisiaj

Obecnie istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnej kartki pocztowej – niektórzy decydują się składać życzenia bliskim za pośrednictwem SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych. Te rozwiązania są oczywiście łatwiejsze, brakuje im jednak uroku papierowej pocztówki. Dlatego też warto pamiętać o rozwiązaniu dostępnym za pośrednictwem platformy Envelo. Dzięki niemu, tradycyjne, papierowe kartki można wysłać prosto z internetu.

kartki świąteczne dostępne na platformie Envelo
Kartka świąteczna wysłana za pośrednictwem Envelo

Sprawdź, jak najlepiej wysłać kartki w te święta!

Summary
Kartki świąteczne i ich historia
Article Name
Kartki świąteczne i ich historia
Description
Kartki świąteczne wysyłamy już od ponad 170 lat! Skąd wzięła się ta tradycja i kiedy wysłana była pierwsza kartka? Poznaj historię świątecznych pocztówek!
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Komentarze

1 Komentarz
  1. Opublikowano przez
    Magda
    gru 18, 2019 Reply

    Dzięki za info. Barzo mi pomogłaś

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *