Gabaryt A i Gabaryt B – co to jest?

Co to jest gabaryt A i B?

Wysyłając list lub paczkę, spotkałeś się już pewnie z gabarytami. Służą one do określenia, jaki rozmiar ma Twoja przesyłka, a co za tym idzie, ile kosztuje jej wysłanie. Warto wiedzieć co różni gabaryt A i gabaryt B – dzięki tej wiedzy łatwiej jest wybrać najtańszą formę wysyłki.

Gabaryt paczki

Maksymalne wymiary paczek dla gabarytu A to 60 cm, 50 cm i 30 cm. Oznacza to, że długość najdłuższego boku paczki nie powinna przekraczać 60 cm, średniego boku – 50 cm, a najkrótszego – 30 cm.

paczka o wymiarach odpowiednich dla gabarytu A
Maksymalne wymiary gabarytu A dla paczki

Jeżeli którykolwiek z boków przekracza podane granice, paczka zostanie skategoryzowana jako gabaryt B. Za przesyłki o gabarycie B trzeba zapłacić więcej. Warto zwrócić uwagę na wymiary paczki i w miarę możliwości dobrać jej opakowanie tak, aby została zaklasyfikowana jako gabaryt A.

W przypadku gabarytu B największa paczka, jaką możemy wysłać to taka, której suma długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość nie przekracza 3 metrów. Co więcej, jej długość może mieć maksymalnie 150 cm.

Zobacz, ile kosztuje wysyłka paczek pocztowych.

Gabaryt listu

Maksymalne wymiary listów o gabarycie A to 2 cm, 32,5 cm i 23 cm. Oznacza to, że grubość naszego listu nie powinna przekroczyć 2 cm. Długość nie może przekroczyć 32,5 cm, a szerokości 23 cm. Dla porównania kartka formatu A4 ma 21 cm szerokości i 29,7 cm długości. Jest więc nieco mniejsza i bez problemu zmieści się w takiej przesyłce.

list o wymiarach odpowiednich dla gabarytu A
Maksymalne wymiary gabarytu A dla przesyłki listowej

Pozostałe listy, czyli te, które posiadają chociaż jeden bok dłuższy niż podane wymiary, zaliczane są do droższego gabarytu, czyli gabarytu B. Największa przesyłka listowa, jaką możemy wysłać to taka, której najdłuższy bok nie przekracza 60 cm a suma wszystkich boków – 90 cm. Jeżeli nasza przesyłka jest większa, zostanie zakwalifikowana jako paczka.

Musimy również pamiętać o tym, iż maksymalna waga przesyłki listowej to 2 kg. Jeśli nasza przesyłka jest cięższa – również zostanie uznana za paczkę.

Zobacz, ile kosztują znaczki na przesyłki listowe.

Jak kupić znaczki dla listów gabarytu A i B przez internet?

Znaczki dla przesyłek listowych możesz kupić przez internet na stronie Envelo. Aby wybrać znaczek dla odpowiedniego gabarytu, wystarczy, że wybierzesz opcję „Kliknij tu, aby skonfigurować znaczek” zaznaczoną na poniższym rysunku, a następnie określisz jego wielkość.

wybór znaczka dla gabarytu
Konfiguracja znaczka
wybór gabarytu
Wybór odpowiedniego gabarytu

Po zakupieniu odpowiedniego znaczka możesz go wydrukować i wykorzystać do wysłania Twojego listu.

Jaki gabaryt wybrać?

Chcąc zaoszczędzić na wysyłce przesyłek listowych oraz paczek, warto dobierać ich opakowania tak, aby zmieściły się w wymiarach dla gabarytu A.

Co więcej, warto pamiętać o tym, że mniejsze przedmioty często możemy wysłać przesyłką listową zamiast paczką. Jeżeli nasza przesyłka waży mniej niż 2 kilogramy i jest wielkości przeciętnego pudełka na buty (ok. 30 cm x 20cm x 10 cm), możemy wysłać ją jako przesyłkę listową gabarytu B zamiast paczki gabarytu A – będzie dzięki temu tańsza.

Summary
Co to jest Gabaryt A i Gabaryt B?
Article Name
Co to jest Gabaryt A i Gabaryt B?
Description
Co to jest gabaryt A i gabaryt B? Jakie wymiary mają gabaryty pocztowe? Sprawdź, który gabaryt wybrać wysyłając list lub paczkę.
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Komentarze

2 Komentarze
 1. Opublikowano przez
  jan
  maj 7, 2019 Reply

  Gabaryt B chyba tylko na poczcie można wysłać ?
  znaczek przez Envelo ma sens ?

 2. Opublikowano przez
  Lieber
  mar 4, 2019 Reply

  Bardzo przydatne objaśnienia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *