Kody pocztowe – skąd się wzięły i dlaczego ich używamy?

Kody pocztowe – jak je sprawdzić i dlaczego z nich korzystamy?

Z kodów pocztowych korzysta każdy z nas – czy to podając swój adres, czy adresując list lub paczkę. Nie każdy jednak wie, skąd wzięły się kody pocztowe, co dokładnie oznaczają ich cyfry i, co najważniejsze, dlaczego właściwie z nich korzystamy. Dziś postanowiliśmy nieco rozjaśnić temat kodów pocztowych i przyjrzeć się im bliżej.

Po co nam kody pocztowe?

Z Pocztowych Numerów Adresowych (bo taka jest oficjalna nazwa kodów pocztowych) korzystamy w Polsce już od ponad 40 lat. Wprowadzone zostały w 1973 roku w celu uproszczenia procesu sortowania przesyłek pocztowych. Adresując takie przesyłki, kod umieszczamy po lewej stronie nazwy miejscowości. Niektórzy mogą spytać jednak dlaczego sama nazwa miejscowości nie wystarczy, aby nasz list trafił w odpowiednie miejsce? Otóż w Polsce istnieje bardzo wiele miejscowości noszących tą samą nazwę. Dla przykładu, w naszym kraju jest ponad 400 miejscowości o nazwie Stara Wieś i ponad 300 miejscowości o nazwie Podlesie. Kody pocztowe są za to unikatowe i dzięki nim nie ma wątpliwości, dokąd ma trafić nasza przesyłka – nawet gdy korespondencja jest sortowana przez maszynę.

Co oznaczają cyfry w kodzie pocztowym?

Każdy polski kod pocztowy składa się z 5 cyfr, przedzielonych po dwóch cyfrach myślnikiem. Pierwsza cyfra kodu określa okręg pocztowy. Kody pocztowe wprowadzone w okresie, kiedy w Polsce obowiązywał jeszcze podział na 17 województw, każdy okręg poczty obejmował więc jedno lub 2 ówczesne województwa.

Druga cyfra określa strefę kodową i wskazuje cześć okręgu, w którym znajduje się dany obszar względem linii komunikacyjnych lub miasta wojewódzkiego.

Trzecia określa sektor kodowy, czyli teren przynależący do dawniej określonych powiatów. Ze względu na zmiany w podziale administracyjnym, w dzisiejszych czas cyfra ta określa po prostu konkretną część obszaru pocztowego.

Czwarta i piąta cyfra wskazują placówkę pocztową, do której przynależy dany adres.

Ile kodów przypada na miasto?

Jeden kod pocztowy może odpowiadać kilku miejscowościom położnym blisko siebie, jednemu miastu lub nawet jednemu obszarowi w większych miastach. Największe miasta, w szczególności stolice województw mogą mieć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kodów.

Co ciekawe, istnieją również pojedyncze instytucje, które mają swój własny kod pocztowy. Należą do nich na przykład Narodowy Bank Polski, Polskie Radio oraz Telewizja Polska.

Jak sprawdzić kod pocztowy?

Podanie poprawnego kodu ułatwia pracownikom poczty sprawniejsze dostarczenie przesyłki do właściwego odbiorcy. Jeśli go nie znamy, warto sprawdzić go przed wysyłką.

Kody pocztowe można sprawdzić dzięki wyszukiwarce kodów na stronie Poczty Polskiej. Wygodnie wyszukać je można również za pomocą aplikacji Envelo.

W naszym wcześniejszym artkule dokładniej opisaliśmy jak poprawnie zaadresować przesyłki pocztowe. Pamiętaj, że papierowe listy oraz kartki możesz wysłać wygodnie również z komputera za pośrednictwem internetowej platformy Envelo.

Summary
Kody pocztowe – skąd się wzięły i dlaczego ich używamy?
Article Name
Kody pocztowe – skąd się wzięły i dlaczego ich używamy?
Description
Kody pocztowe - skąd się wzięły i dlaczego z nich korzystamy? Poznaj historię i znaczenie kodów pocztowych i dowiedz się, jak wyszukać właściwy kod.
Author
Publisher Name
Jak Wysłać
Publisher Logo

Komentarze

2 Komentarze
 1. Opublikowano przez
  wąsowski
  mar 16, 2019 Reply

  bardzo to interesujące

 2. Opublikowano przez
  Dom na etacie
  lut 7, 2018 Reply

  Nie wiedziałam, że kody pocztowe mają zaledwie 40 lat. Dobrze jest się dowiedzieć czegoś nowego 🙂

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  http://domnaetacie.blogspot.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *