Pełnomocnictwo – jak to działa?

Komu nie zdarzyło się otrzymać awizo i tuż przed końcem terminu na odebranie zorientować się, że będzie miał problem z odebraniem przesyłki? W takiej sytuacji może pomóc pełnomocnictwo.

Kto może odebrać awizo?

W idealnym świecie listonosz zastaje nas w domu, kwitujemy odbiór przesyłki i sprawa załatwiona. Co w sytuacji, gdy pod adresem doręczenia zastanie inną osobę? Listonosz może zostawić przesyłkę komuś innemu, pod warunkiem złożenia przez odbierającego podpisu na pokwitowaniu. Do tego momentu wszystko wydaje się proste. Problemy mogą pojawić się, kiedy listonosz nie zastanie nikogo w domu, a termin na odebranie pozostawionego w skrzynce awizo zbliża się nieubłaganie.

Jeśli w placówce pocztowej z drukiem awizo pojawi się osoba, która w dowodzie ma wpisany adres zameldowania pokrywający się z adresem doręczenia, pracownik poczty powinien wydać jej przesyłkę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy odbierający we wspominanej rubryce dowodu ma wpisany inny adres. Właśnie wtedy przyda się pełnomocnictwo.

Skorzystaj z gotowego wzoru

Najlepiej skorzystać z gotowego formularza, który prezentujemy powyżej. Znajdziecie je też tu Wystawia je odbiorca wskazując przesyłkę, której dotyczy sprawa oraz dane osoby, która odbierze paczkę w jego zastępstwie. Jednorazowe pełnomocnictwo to koszt 6 zł. Jeśli myślimy o pełnomocnictwie okresowym, np. na miesiąc to przygotujemy się na wydatek 8 zł, natomiast upoważnienie na czas nieokreślony to wydatek 26 zł.

Pamiętaj o terminach

Dla porządku warto przypomnieć, że przesyłka na którą pozostawiano awizo, oczekuje na nas w placówce pocztowej przez 7 dni. Po tym terminie, jeśli nie odbierzemy przesyłki, listonosz podejmuje kolejną próbę jej dostarczenia. Jeśli i tym razem nas nie zastanie, zostawia kolejne awizo, również z 7-dniowym terminem na odebranie przesyłki. W sytuacji, gdy i tym razem nie odbierzemy paczki, zostaje ona odesłana do nadawcy, a my będziemy zmuszeni ponieść koszty wysyłki.

Zobacz też Jak wysłać paczkę za pobraniem

Sprawdź Ceny wysyłki paczek pocztowych

Autor
admin2

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *